Wrocławskie Forum Zieleni i Środowiska
Jakiej zieleni potrzebuje miasto? Zaproponuj! Już 10 października 2015 r. (sobota) organizujemy Wrocławskie Forum Zieleni i Środowiska. Efekty zostaną wykorzystane w pracach nad nową strategią i nowym studium przestrzennym miasta.
Zaczęliśmy o godz. 10.00 w Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”, przy ul. Dubois 33-35a. Wstęp wolny.
RELACJA WIDEO
Przez internet możesz zgłaszać propozycje do nowej strategii oraz wnioski do nowego Studium.
Wrocławskie Forum Zieleni i Środowiska poprowadzili prof. Alina Drapella-Hermansdorfer z Zakładu Kształtowania Środowiska Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia.
Plan Wrocławskiego Forum zieleni i środowiska
10.00-11.30 – seminarium
PANEL I [WIDEO]
- Czy słuszne jest dalsze podnoszenie jakości istniejących parków i skwerów, czy też należy się skupić na adaptacji lub wykupieniu większych połaci zieleni w obszarach niedoinwestowanych, również na terenach planowanej nowej zabudowy? Warunek: bardziej ekstensywne zagospodarowanie (plaże trawiaste, parki leśne, łąki do grillowania)? Jeśli tak, to gdzie deficyt zieleni jest największy?
- Jeżeli wypoczynek codzienny coraz bardziej sprowadza się do biegów i spacerów, to czy zakładanie „zielonych ścieżek” nie powinno mieć priorytetu względem oderwanych od siebie „wyspowych” plam zieleni? Warunek: włączenie zieleni osiedlowej, podwórek, ogródków działkowych itp. Jeśli tak, to gdzie należy rozpocząć budowę takiego systemu?
- Jeżeli korona jednego dużego drzewa zaopatruje w tlen jednego człowieka, to do kogo należą drzewa w mieście? Czy każdy ma prawo wyciąć swoje drzewo? Czy można nakazać zasadzenie konkretnego gatunku drzew na działkach prywatnych (w przypadku braku miejsca na zieleń przyuliczną)?
- Jeżeli tereny zieleni stanowią również ostoję dla świata roślin i zwierząt, to czy akceptujemy dziką przyrodę w mieście? Jeśli tak, to na jakich warunkach?
Prowadzący:
dr Piotr Reda (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu) PREZENTACJA
dr Elżbieta Szopińska (Uniwersytet Przyrodniczy) PREZENTACJA
PANEL 2 [WIDEO]
- Jeżeli uważamy rekreację nad wodą za ważną dla społeczeństwa, to czy należy preferować bardziej ekskluzywne formy zagospodarowania terenów nadwodnych? Jeśli nie, to w jakich miejscach najbardziej nam brakuje dostępu do wody? Jaką przestrzeń chcemy widzieć przy rzekach? Parki czy bulwary z miejscami parkingowymi, jak przed nową Biblioteką Uniwersytecką?
- Jeżeli obecność wody wpływa korzystnie na klimat otoczenia, to czy należy łączyć ochronę przeciwpowodziową z powstaniem nowych zbiorników wodnych?
- Jeżeli na skutek ocieplania się klimatu grozi nam brak wody pitnej, to czy gromadzenie wody deszczowej jest sprawą prywatną czy publiczną? Czy akceptujemy płytkie stawy jako zbiorniki na wodę deszczową?
- Jeżeli przestrzenie publiczne określają tożsamość naszego najbliższego otoczenia, to czy nadal należy inwestować głównie w centrum? Jeśli nie, to gdzie warto zainwestować w dzielnicowe lub osiedlowe miejsca publiczne?
Prowadzący:
prof. Alina Drapella-Hermansdorfer (Politechnika Wrocławska) PREZENTACJA
Tomasz Kurzewski (ATM)
PANEL 3 [VIDEO]
- Jeżeli mamy wybitnie zanieczyszczone powietrze, to jaka jest alternatywa dla pieców i kominków?
- Jeżeli klimat się ociepla, to czy należy tworzyć przestrzenie publiczne oraz inne tereny pozbawione cienia (Nowy Targ, plac Powstańców Wlkp., duże otwarte parkingi)? Jak powinny wyglądać nowe uliczki dojazdowe w osiedlach?
- Jeżeli zwiększa się prawdopodobieństwo gwałtowanych opadów i podtopień, to czy mogą nam pomóc zielone dachy? Jeżeli tak, to gdzie należy je zakładać?
- Jeżeli nad miastem powiększa się wyspa ciepła, to czy nie należy zacząć nawadniać pól irygacyjnych? Jeśli tak, to jaka powinna być ich nowa funkcja?
Prowadzący:
Cezary Lejkowski (EIT+, Climate-KIC) PREZENTACJA
PANEL 4 [WIDEO]
Wrocław przyszłą Zieloną Stolicą Europy? Jak korzystamy z usług naszych ekosystemów? Czy na środowisku da się zarobić? Prezentują:
dr Jerzy Ładysz (Politechnika Wrocławska) PREZENTACJA (PDF), PREZENTACJA (PPT)
Grzegorz Roman (UM) PREZENTACJA
Panel 5 [VIDEO]
We Wrocławiu pola uprawne czy raczej golfowe? Ogrody działkowe, czyli dla kogo ten raj? Czy rolnictwo w mieście XXI wieku ma sens gospodarczy, społeczny, kulturowy, przyrodniczy? Prezentują:
dr Przemysław Bąbelewski (Uniwersytet Przyrodniczy) PREZENTACJA
dr Artur Kwaśniewski (Politechnika Wrocławska) PREZENTACJA
11.30-12.00 – przerwa
12.00-13.30 – warsztaty:
- Wypoczynek w zieleni
Prowadzący: Katarzyna Szymczak-Pomianowska [RAPORT] [Załącznik do raportu]
- Czy da się zarobić na zieleni i środowisku?
Prowadzący: Łukasz Medeksza, Marek Karabon [RAPORT]
- Dostosowanie do zmian klimatycznych
Prowadzący: Katarzyna Piskorek [RAPORT]
- Ogródki działkowe
Prowadzący: Michał Ciesielski, Sylwia Słopak [RAPORT]
- Odra
Prowadzący: : Piotr Wilczyński [RAPORT]
13.30-14.00 – przerwa
14.00-15.30 – sesja podsumowująca. Prezentacja wyników warsztatów i dyskusja.
Zapraszamy też na kolejne Wrocławskiego Fora. Robimy je w cztery październikowe i listopadowe soboty, każdorazowo o godz. 10.00, w Krzywym Kominie. 17 października tematem będzie transport i mobilność. 24 października – mieszkalnictwo (9.30-15.00). 7 listopada – gospodarka. 14 listopada – planowanie przestrzenne. Wszystkie te fora organizujemy w ramach prac nad dwoma podstawowymi dokumentami planującymi rozwój Wrocławia na najbliższych kilkanaście lat: nową Strategią Wrocław 2030 oraz nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W planach mamy kolejne fora – m.in. o kulturze, o edukacji i o partycypacji. Zamierzamy je przeprowadzić od listopada 2015 r. do lutego 2016 r.
Do tej pory zorganizowaliśmy (w maju 2015 r.) forum o demografii – tu znajdziesz materiały z tamtego spotkania. Jego uzupełnieniem była debata o imigrantach (wrzesień 2015).
Więcej – w regulaminie prac nad nową strategią.
Partnerami społecznymi lokalnych władz w pracach nad strategią są Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Dom Pokoju.